JP Morgan zgadza się na ugodę na 55 milionów dolarów w sprawie dyskryminacji przy udzielaniu kredytów hipotecznych

Admin/ 16 listopada, 2021/ Blog/ 0 comments

JP Morgan Chase zgodził się na ugodę w sprawie dyskryminacji hipotecznej, wniesioną przez Departament Sprawiedliwości, na kwotę 55 milionów dolarów. Pozew federalny zarzucał firmie Chase, że współpracowała z brokerami hipotecznymi, którzy dyskryminowali mniejszościowych kredytobiorców, pobierając od nich średnio o 1000 dolarów więcej niż od białych kredytobiorców. Chociaż Chase nie przyznaje się do żadnych wykroczeń w ramach ugody, pozew zarzucał, że około 53.000 czarnych i latynoskich kredytobiorców zostało obciążonych wyższymi opłatami niż biali kredytobiorcy przez rzekomo niezależnych brokerów, z którymi Chase współpracowała w latach 2006-2009.

Obecnie ugoda wciąż czeka na zatwierdzenie przez sąd. Kwota ugody może wydawać się znaczącą sumą pieniędzy dla większości, jednak kiedy 55 milionów dolarów jest umieszczona w stosunku do 250 miliardów dolarów w kapitale własnym banku i 2,4 biliona dolarów w aktywach, ugoda wydaje się nieco skromna.

Dyskryminacja przy udzielaniu kredytów hipotecznych

Dyskryminacja hipoteczna lub kredytowa występuje wtedy, gdy kredytodawca odmawia udzielenia kredytu osobie fizycznej ze względu na jej rasę, pochodzenie narodowe lub inny chroniony status. Ponadto, czasami dyskryminacja przy udzielaniu kredytów przybiera formę naliczania wyższego oprocentowania kredytobiorcy po prostu w wyniku jego chronionego statusu i uprzedzeń kredytodawcy. Niezależnie od tego, dyskryminacja przy udzielaniu pożyczek jest nielegalna i egzekwowana przez Departament Sprawiedliwości, który niedawno pozwał Wells Fargo na kwotę 175 milionów dolarów w związku z podobnymi zarzutami.

Według Chase, w okresie objętym pozwem, firma współpracowała z niezależnymi brokerami kredytów hipotecznych. Ci niezależni brokerzy otrzymywali hurtowe kredyty hipoteczne, które mogli sprzedawać wykwalifikowanym klientom. Jednakże, hurtowe stopy procentowe kredytów hipotecznych były regulowane przez brokera, mimo że zostały ustalone przy użyciu obiektywnych czynników. Chociaż powyższe rozwiązanie brzmi dobrze w teorii, w praktyce nie działało. Nie dość, że brokerzy byli nagradzani premiami za sprzedaż kredytów hipotecznych o wyższym oprocentowaniu, to jeszcze firma Chase nie śledziła powodów zmiany oprocentowania i nie zajęła się dyskryminacją rasową przy udzielaniu kredytów.

Lekcja do wyciągnięcia dla małych firm: Monitoruj swoich niezależnych wykonawców i pracowników. To, że nie wiesz, co robi pracownik, nie oznacza, że nie poniesiesz odpowiedzialności za jego działania.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*