Jak można zatrzymać się na swoich najlepszych pracowników?

Admin/ 16 listopada, 2021/ Blog/ 0 comments

Umieściłeś wszystkie reklamy, przejrzał wszystkie CV, wywiad z wszystkich kandydatów i zatrudnił idealny personel dla Twojej małej firmy. Teraz, gdy masz już najlepszych i najzdolniejszych pracowników w biurze, jak ich tam zatrzymać?

Jak donosi CNBC, jednym z największych czynników wpływających na zatrzymanie pracowników jest to, czy Twoi pracownicy widzą wewnętrzną ścieżkę kariery, która pozwala na możliwości awansu w firmie. A firmy, które nie posiadają programów mobilności wewnętrznej, są bardziej narażone na to, że ich najlepsi pracownicy będą szukać takich możliwości w innych firmach.

Mobilne biuro

CNBC cytuje ostatnie badania, które łączą jasną ścieżkę kariery z wyższym wskaźnikiem utrzymania pracowników i sukcesem organizacyjnym. Badanie przeprowadzone przez Future Workplace i Cisco „wykazało, że firmy, które wdrażają wewnętrzną mobilność zawodową, zwiększają zaangażowanie pracowników (49%), poprawiają ich produktywność (39%) i usprawniają pracę zespołową (39%).” A pracownicy pracujący dla firm wdrażających programy mobilności wewnętrznej częściej uznawali je również za „najlepsze miejsce do pracy”.

Inne badanie przeprowadzone przez Futurestep wykazało, że chociaż prawie 90 procent firm uważa, że wewnętrzne programy mobilności zdecydowanie pomogłyby w utrzymaniu pracowników, tylko 30 procent z nich je posiada. A nawet te firmy, które wprowadzają programy mobilności w życie, nie są szczególnie dobre w komunikowaniu swoich potrzeb w zakresie talentów lub prowadzeniu aktualnych rejestrów umiejętności pracowników, które byłyby niezbędne do skutecznego wdrożenia wewnętrznego programu mobilności.

Flex Fit

Jak więc wprowadzić swoich najlepszych pracowników na ścieżkę rozwoju i powstrzymać ich przed szukaniem tej ścieżki gdzie indziej? Jak sugeruje CNBC, Twoja mała firma powinna w pierwszej kolejności zobowiązać się do zatrudniania pracowników z wewnątrz – jeśli Twoi pracownicy wierzą, że będą pierwsi w kolejce do nowych ofert pracy, z większym prawdopodobieństwem pozostaną w firmie i będą ciężko pracować na swoją szansę.

Jednocześnie firma powinna pozostać na tyle elastyczna, aby pracownicy mogli rozwijać swoje umiejętności poza standardowym zakresem obowiązków. Stawiając przed pracownikami nowe wyzwania i poszerzając ich dotychczasowy zestaw umiejętności, możesz zwiększyć zaangażowanie pracowników i wykształcić największe talenty, które podejmą się nowych zadań.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*