Co małe firmy muszą zawrzeć w umowach z freelancerami?

Admin/ 16 listopada, 2021/ Blog/ 0 comments

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, zatrudnianie freelancerów lub niezależnych wykonawców może być konieczne od czasu do czasu, a może nawet regularnie. Zbyt często pomijanym aspektem zatrudniania freelancerów lub niezależnych wykonawców jest sama pisemna umowa o pracę.

Właściciel małej firmy powinien, podobnie jak większe firmy, przejąć kontrolę nad swoimi umowami, gdy tylko jest to możliwe. Oznacza to, że umowy powinny być sporządzone przez firmę, a nie freelancerów lub wykonawców. Czyniąc to pozwala firmie odpowiednio chronić swoje interesy prawne, z których może być wiele.

Poniżej znajdziesz kilka wspólnych terminów, które powinny być brane pod uwagę dla freelancer lub umowy wykonawczej.

„Work for Hire” Warunki

Jeśli zatrudniasz programistę, lub twórczy, lub ktokolwiek, że ma zamiar coś zrobić, upewnij się, że będziesz właścicielem wszystkiego, co robią, podczas gdy płacisz im, jeśli jest to z korzyścią dla Ciebie. Upewnij się również, że jesteś właścicielem produktu końcowego. Jeśli nie słyszałeś o umowie o przeniesienie praw do wynalazku, czas się z nią zapoznać.

Postanowienia dotyczące rozstrzygania sporów

Uwzględnienie postanowień dotyczących rozstrzygania sporów jest wskazane, aby mieć pewność, że spory będą rozstrzygane szybko i z jak najmniejszymi zakłóceniami w działalności lub finansach. Obecnie umowy i klauzule arbitrażowe są coraz częściej uznawane przez sądy za ważne, ku uciesze właścicieli firm.

Zalety korzystania z arbitrażu koncentrują się wokół możliwości utrzymania kosztów na niskim poziomie i utrzymywania konfliktów z dala od opinii publicznej. Dodatkowe warunki rozwiązywania sporów mogą obejmować wymóg mediacji, nieformalnych negocjacji lub pisemnych skarg przed podjęciem działań sądowych.

Poufność, NDA i prywatność

Jeśli freelancer lub wykonawca będzie miał dostęp do tajnych informacji firmy, należy włączyć klauzulę poufności lub nieujawniania w umowie. Zapewniają one kary dla freelancera lub wykonawcy za naruszenie prywatności firmy lub przy użyciu własnych tajemnic handlowych firmy przeciwko niej.

Warunki płatności i ramy czasowe

Określenie jasnych warunków płatności w umowie jest wysoce zalecane, jak również zakotwiczenie płatności do osiągalnych punktów odniesienia lub konkretnych warunków, takich jak przepracowane godziny lub produkcji / wydajności. Ponadto, w tym okres czasu lub czas trwania w umowie freelance jest ogólnie wskazane, zwłaszcza jeśli praca jest oparta na projekcie lub czas wrażliwy.

Firmy, które potrzebują pomocy, aby dowiedzieć się, jakie interesy prawne muszą chronić w ich freelancer, wykonawca, lub inne zatrudnienie, umowy, powinny skontaktować się z doświadczonym prawnikiem biznesowym o pomoc.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*