5 najważniejszych pytań dotyczących molestowania w miejscu pracy

Admin/ 16 listopada, 2021/ Blog/ 0 comments

Jako właściciel małej firmy, powinieneś być świadomy, że masz obowiązek chronić swoich klientów i pracowników przed molestowaniem w miejscu pracy. Ale jest to dość szeroki obowiązek. Co konkretnie musisz zrobić, aby zapobiec molestowaniu? Jakie są Twoje obowiązki prawne w zakresie reagowania na skargi dotyczące molestowania? I czy różnią się one w zależności od rodzaju molestowania?

Oto najczęstsze pytania dotyczące molestowania w miejscu pracy, z jakimi spotykają się właściciele małych firm i gdzie szukać na nie odpowiedzi:

1. Czy firmy ponoszą odpowiedzialność za molestowanie seksualne przez klientów?

Nie zawsze możesz kontrolować, kto wchodzi przez twoje drzwi wejściowe. Czy więc jesteś prawnie odpowiedzialny za kontrolowanie zachowania klientów, kiedy już znajdą się w twoim miejscu pracy? Ignorowanie skarg pracowników na molestowanie przez klientów może wpędzić cię w kłopoty.

2. Czy ekspresja religijna w miejscu pracy może być molestowaniem religijnym?

Czy praktyki religijne jednego pracownika mogą naruszać przekonania religijne innego? A jeśli tak, to czy taka praktyka może stanowić molestowanie? Jeśli tworzy ona wrogie lub obraźliwe środowisko pracy, odpowiedź może być twierdząca.

3. Jak uniknąć molestowania seksualnego na imprezie biurowej

W tym momencie to już prawie banał: ktoś wypił trochę za dużo na imprezie biurowej i powiedział o wiele za dużo komuś innemu. Ale molestowanie seksualne na imprezach firmowych nie jest nieuniknione.

4. Pracownik zraniony lub napastowany na pikniku firmowym: Czy ponosisz odpowiedzialność?

Pracownicy mogą czuć, że mają nieco więcej swobody z dala od biurka, ale przeniesienie imprezy firmowej poza biuro nie musi ograniczać Twojej odpowiedzialności w przypadku roszczeń o molestowanie.

5. Czy przytulanie się w pracy jest w porządku?

Może to zabrzmieć jak głupie, retoryczne pytanie, ale dla jednej osoby przytulanie może być molestowaniem dla innej. A bez zgody osoby przytulanej, intencje osoby przytulającej prawdopodobnie nie będą miały znaczenia.

Jeśli martwisz się o molestowanie w miejscu pracy – zarówno w celu zapobiegania, jak i reagowania – skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia już dziś.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*