Co Twój typ Enneagramu oznacza dla Twojego związku

Admin/ 19 października, 2021/ Blog/ 0 comments

Wykonanie testu osobowości to zabawny sposób na zbliżenie się do swojego partnera. Wspólne wykonanie testu może być pouczające, ponieważ dowiesz się, które cechy osobowości są zgodne, a które działają sobie na nerwy. Identyfikacja cech osobowości pomaga wam obojgu określić, czego chcecie w życiu, a dodatkowo może przynieść niespodziankę lub dwie. 

Czym jest Test Osobowości Enneagramu?

Test Enneagramu dzieli ludzką psychikę na dziewięć unikalnych kategorii, co jest przydatne w zrozumieniu motywacji i ludzkich zachowań.

Test Osobowości Enneagramu został po raz pierwszy wprowadzony w 1915 roku w Rosji przez Georga Gurdżijewa, filozofa i nauczyciela, który wyprzedził swoje czasy w świecie „samopomocy”. W późnych latach 60-tych, nauczyciel Oscar Ichazo umieścił dziewięć osobowości w „Enneagramie, który rozbił emocjonalne i behawioralne aspekty każdej cechy osobowości.” Następnie Claudio Naranjo, MD, i inni postępowi psychologowie z Berkeley w Kalifornii połączyli Enneagram z najnowszymi badaniami, aby rozwinąć dziedzinę psychologii. 

Jakim typem jesteś?

Istnieje dziewięć typów osobowości, a niektórzy ludzie często wykazują dwie lub trzy z tych cech, ale zazwyczaj jeden typ osobowości wyłania się w teście. Są to: 1.) Perfekcjonista”, który jest racjonalny i idealistyczny, 2.) Opiekun”, który jest pomocny i troskliwy, 3.) Wykonawca”, który jest kreatywny i ekstrawertyczny, 4.) Indywidualista”, który jest artystyczny i nonkonformistyczny, 5.) „Śledczy”, który jest intensywny i cyniczny, 6.) Lojalista”, który jest odpowiedzialny i stabilny, 7.) Poszukiwacz przygód”, który jest spontaniczny i kochający zabawę, 8.) The „Challenger”, który jest pewny siebie i dominujący, „i 9.) Rozjemca”, który jest ugodowy i łatwo przechodzący.

Para #1: Gadatliwy ekstrawertyk i cichy introwertyk

Powiedzmy, na przykład żona jest # 8 osobowość, która jest bardzo ambitny, wychodzący, i gadatliwy, a jej mąż jest cichy typ, # 5, który czasami dostaje zirytowany przez jego żony rozmowy rozmowy. Ona lubi się komunikować, ale on, nie bardzo. „To jest tak powszechne,” mówi Jessica Baum, Licensed Mental Health Counselor i założyciel Instytutu Relacji w Palm Beach na Florydzie. „Pociągają nas ludzie, którzy mają inne, a często przeciwne cechy od naszych własnych. To zwykle zaczyna się świetnie, ale w miarę rozwoju związku normalne jest, że denerwują nas cechy, w których kiedyś się zakochaliśmy. Oto jak ona widzi, że ta rozmowa wygląda: On: „Twoje myśli są dla mnie ważne i chcę rozmawiać, ale w tej chwili muszę się dekompresować. „To ważne”, mówi, by po chwili dodać coś w stylu „A może po obiedzie?” lub „Spróbujmy jutro po południu, kiedy będę mógł być w pełni obecny”. (Gdybyśmy tylko wszyscy mogli być tak rozwinięci). „W międzyczasie”, żartuje, może się trochę oprzeć na koleżankach, które dzielą jej „dar gadania”.

Poznaj eksperta

Jessica Baum, LMHC, CAP, jest właścicielką i założycielką Relationship Institute of Palm Beach. Uzyskała tytuł licencjata na Uniwersytecie Fordham oraz tytuł magistra w dziedzinie doradztwa zdrowia psychicznego na Uniwersytecie Południowym.

Para nr 2: Opiekuńczy mężczyzna i kobieta alfa

Wyobraź sobie inną parę. On jest pomocnym typem opiekuna #2, a jego żona poszukiwaczka przygód #3 chce więcej osobowości samca alfa i czasami traci szacunek dla niego jako „mężczyzny” w związku. Jak ma zdobyć dla niego szacunek, skoro on nie zamierza się zmienić?

To jest trudniejsze” – mówi Baum – „ponieważ ona próbuje go zmienić, zamiast przyjąć to, kim jest”. Kiedy chcesz, żeby twój partner był kimś, kim nie jest, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego”. Ten typ osobowości zajmuje dużo miejsca w męskiej energii”, mówi Baum, która nie pozwala mu na zbyt wiele. Ale jeśli jest opiekuńczy i pomocny, to są to wspaniałe cechy. Pracuj nad akceptacją cech, które on posiada. Ona może wycofać się nieco z roli alfa, co może uwolnić przestrzeń, aby pomóc mu czasem wejść w tę rolę. Może również popracować nad złagodzeniem niektórych aspektów, nawiązaniem kontaktu ze swoją kobiecą energią, jak również porzuceniem wszelkich problemów, które może mieć w związku z pragnieniem kontroli. Przeciwne osobowości się przyciągają i oboje mogą się od siebie nawzajem uczyć”.

Para #3: Performer i Non-Performer

On lub ona jest typem #3 „wykonawca” i zawsze musi być w centrum uwagi, on lub ona jest przeciwieństwem, introwertykiem #5. Jak pozwolić sobie nawzajem robić swoje, gdy jeden z was wydaje się potrzebować tego rodzaju uwagi, albo od innych? 

„Jeśli jeden partner nie ma problemu z drugim bycia w centrum uwagi, to jest w porządku”, mówi Baum. „To jest problem, gdy on lub ona nie jest obecny dla drugiego i bardziej zaniepokojony byciem w centrum uwagi. Jeśli ona nie ma z tym problemu, może się usprawiedliwić i nie zawsze do niego dołączać. Nie musi się do niego przyłączać, spędzając czas z jego przyjaciółmi. Przyciągamy ludzi, którzy mają takie same zagubione cechy osobowości jak my” – mówi. Jeśli on lubi rozmawiać z każdym i spotykać się z innymi, a ona nie, to właśnie tam jest jego miejsce”.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*