Co to jest uzależnienie od miłości?

Admin/ 19 października, 2021/ Blog/ 0 comments

Nie daj się zwieść podniosłemu tempu hitu Roberta Palmera z lat 80. „Addicted to Love” – uzależnienie od miłości to nie piosenka ani taniec. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie zasugerowali niedawno, że romantyczna miłość może być uzależniająca, podobnie jak alkohol czy narkotyki. Co więcej, osoby doświadczające jej mogą angażować się w ryzykowne zachowania, które szkodzą im samym lub innym. Czym więc w ogóle jest uzależnienie od miłości?

Czym jest uzależnienie od miłości?

Uzależnienie od miłości polega na potrzebie posiadania partnera i ciągłego bycia „zakochanym”. Jest to wzorzec zachowania, o którym dyskutuje się w dziedzinie psychologii ze względu na jego złożoność i na to, jak bardzo to zachowanie przenika się z innymi trudnymi kwestiami.

Eksperci Deborah J. Cohan i Angela R. Robinson wyjaśniają przyczyny uzależnienia od miłości, znaki ostrzegawcze i sposoby przezwyciężenia tego zachowania.

Poznaj eksperta

Deborah J. Cohan, Ph.D., jest profesorem socjologii na University of South Carolina Beaufort i autorką książki Welcome to Wherever We Are.
Angela R. Robinson, LPCMH, NCC, jest dyrektorem klinicznym NorthNode Group Counseling w Dover, Delaware.
Przyczyny uzależnienia od miłości

Podczas gdy każdy może zmagać się z uzależnieniem od miłości, wiele osób dotkniętych tym problemem może wywodzić go ze swojego wychowania. „Ludzie, którzy wykazują tendencję do zachowań uzależnienia od miłości, często pochodzą z domów, w których intymność została w jakiś sposób zniekształcona i zmącona, albo dlatego, że miłość i przywiązanie zostały wstrzymane, albo dlatego, że otrzymali zbyt wiele od rodziców. Stali się zdezorientowani co do tego, czego mogą oczekiwać od potencjalnego partnera i czego powinni oczekiwać od siebie w intymnym związku” – mówi Cohan. 

Jeśli więc twoje dzieciństwo było burzliwe, możesz mieć błędne wyobrażenie o dorosłych związkach. Alternatywnie, ludzie, którzy mają ukryte problemy ze zdrowiem psychicznym mogą mieć trudności z rozwijaniem zdrowych relacji romantycznych. „W większości przypadków uzależnienia powstają w odpowiedzi na nieprzepracowaną traumę lub niezdiagnozowany problem behawioralny. Ludzie zastępują zdrowe, wyuczone umiejętności radzenia sobie z problemami czymś, co sprawi, że natychmiast poczują się dobrze – dotyczy to jedzenia, pracy i miłości” – wyjaśnia Robinson. 

Oznaki uzależnienia od miłości 

Obawiasz się, że możesz być uzależniony od miłości? Ponieważ zauważenie znaków ostrzegawczych tego uzależnienia jest pierwszym krokiem do jego przezwyciężenia, przyjrzyjmy się sześciu głównym czerwonym flagom:

Zbyt szybkie zakochiwanie się. 

Zakochanie to pęd. W jednej chwili jesteś przypadkowo miażdży na nowej osobie, a następną rzeczą, którą wiesz, są one wszystko, co myślisz o od zmierzchu do świtu. Powiedzieć, że jest to wir emocji, to niedopowiedzenie. Jednakże, jeśli jesteś w schemacie wpadania i wychodzenia z miłości szybko, może to być czerwona flaga. 

„Ludzie, którzy są uzależnieni od miłości, mają tendencję do szybkiego i ciężkiego zakochiwania się – zarówno w miłość, jak i z miłości. I błędnie zakładają, że druga osoba jest na ich tej samej linii czasu”, mówi Cohan. „Dlatego też mogą być bardzo silni, co na początku może sprawić, że druga osoba poczuje się wyjątkowa, ale może to być również odpychające, a nawet trochę przerażające. To może czuć się tak, jakby ktoś przejmował twoje życie.”

Przechodzenie ze związku do związku. 

Podobnie ludzie, którzy szybko przechodzą ze związku do związku, mogą potrzebować kwestionować swoje motywy. „Osoba, która cierpi z powodu uzależnienia od miłości, ma wzorzec wskakiwania w intensywne związki” – mówi Robinson – „Często wykazują oznaki obsesyjności, a następnie oderwania po tym, jak dreszczyk emocji w związku przygasł”.

Mówiąc prościej, jeśli męczysz się w związkach, gdy fajerwerki już się wypaliły, może to być oznaką uzależnienia od miłości. Możesz odkryć, że wiecznie gonisz za tym początkowym przypływem emocji, który czujesz, gdy nowa osoba pojawia się w twoim życiu. Podczas gdy faza miesiąca miodowego w związku może być ekscytująca, długoterminowe zobowiązania wymagają pracy.

Skrajne wahania nastroju. 

Czy masz kontrolę nad swoimi nastrojami? A może to one kontrolują ciebie? Kiedy walczysz z jakimkolwiek rodzajem uzależnienia, możesz całkowicie stracić poczucie kontroli. Chociaż wszyscy mamy dobre i złe dni, doświadczanie dramatycznych (a raczej zbyt dramatycznych!) zmian w emocjach może być niepokojącym znakiem. 

„Uzależnienie od miłości charakteryzuje się ekstremalnymi wzlotami i ekstremalnymi upadkami” – wyjaśnia Cohan. „Kiedy przyciąga kogoś na początku, osoba, która ma problem z uzależnieniem od miłości, może czuć się euforycznie, podczas gdy jeśli związek się rozwiązuje, a oni nie chcieli, aby tak się stało, prawdopodobnie poczują, że to koniec świata”.

Utrata swojej tożsamości.

Oto szybkie pytanie: kim jesteś, gdy jesteś singlem? Czy masz solidne poczucie siebie, gdy jesteś sam, czy liczysz na kogoś innego, aby być twoją tożsamością? Jeśli odpowiedź brzmi tak, istnieje szansa, że cierpisz na uzależnienie od miłości i stajesz się całkowicie zanurzony w swoim związku. 

„Kiedy osoba wpada w schemat wielokrotnego zakochiwania się, staje się wpleciona i zaczyna przejmować zainteresowania swojej znaczącej drugiej osoby”, mówi Robinson. „To absolutnie zdrowe, aby spróbować nowych rzeczy i zbadać, co lubi twój partner. Jus

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*