Co to jest małżeństwo towarzyszące i czy jest dla Ciebie odpowiednie?

Admin/ 19 października, 2021/ Blog/ 0 comments

Możesz być w małżeństwie opartym na współżyciu i nawet o tym nie wiedzieć. Wiele współczesnych małżeństw przybiera taką formę. Opiera się ono na tym, że dwoje małżonków ma wspólne zainteresowania, a każde z nich wierzy w równość każdego z partnerów. Postrzegają swoje role jako wymienne.

Co to jest małżeństwo towarzyszące?

Małżeństwo w związku partnerskim to związek, w którym partnerzy są sobie wzajemnie oddani i równi. Jego celem jest raczej koleżeństwo niż tradycyjne funkcje małżeństwa, takie jak wychowywanie dzieci, zdobywanie wsparcia finansowego czy zapewnienie bezpieczeństwa.

Choć może nie znasz dokładnej nazwy, małżeństwo oparte na partnerstwie nie jest bynajmniej czymś nowym. Jego cechy definiujące można prześledzić już na początku XIX wieku. „Przed rewolucją przemysłową miłość odgrywała niewielką rolę – jeśli w ogóle była obecna w małżeństwie” – wyjaśnia ekspert ds. trendów w małżeństwie, Susan Pease Gadoua. „Miłość była luksusem, na który większość ludzi nie mogła sobie pozwolić, a małżeństwo dotyczyło praktycznych aspektów życia: prowadzenia gospodarstwa, przekazania biznesu następnemu pokoleniu, utrzymania majątku w linii rodzinnej, posiadania wystarczającej ilości jedzenia, bezpieczeństwa itp.”.

Poznaj eksperta

Susan Pease Gadoua, LCSW, jest psychoterapeutką i współautorką książki „The New „I Do”. Jest założycielką Transition Institute of Marin w San Rafael, w Kalifornii.

Są to podstawowe funkcje tradycyjnego małżeństwa, ale wraz z industrializacją i nowoczesną wydajnością pojawiła się możliwość ponownego zdefiniowania związków. „Kiedy życie stało się łatwiejsze, mogliśmy przejść od związków opartych na potrzebach do związków opartych na pragnieniach – odeszliśmy od podstaw i zajęliśmy się luksusami, które związki mogą zaoferować” – dodaje.

Dowiedz się, jakie są różnice między tradycyjnym a współnym małżeństwem, a także co oznacza współne małżeństwo.

Małżeństwo tradycyjne a małżeństwo w związku partnerskim

W tradycyjnym małżeństwie mąż jest zazwyczaj żywicielem rodziny, podczas gdy żona jest mamą lub zajmuje się domem. Być może rozpoznajesz te skoncentrowane na funkcjonalności tradycyjne związki z pokolenia swoich dziadków, gdzie związek jest transakcyjny (jeden zapewnia bezpieczeństwo finansowe w zamian za czysty dom, opiekę nad dziećmi, itp.) lub wychowywanie dzieci może być jedyną wspólną cechą małżonków.

Różnica między tradycyjnym małżeństwem a małżeństwem z towarzyszeniem polega na tym, że to drugie opiera się na wspólnych interesach i równych rolach małżonków; głównym celem jest towarzystwo, a nie dzieci czy bezpieczeństwo. Należy zauważyć, że małżeństwa romantyczne są kolejną formą małżeństwa tradycyjnego, ale koncentrują się one bardziej na emocjach stojących za związkiem niż na jego pragmatyzmie.

Rozważmy to jako hollywoodzką miłość przedstawianą w rom-comach. „W tradycyjnym małżeństwie normalną trajektorią jest spotkanie kogoś, kto cię pociąga (emocjonalnie i fizycznie) i wierzysz, że chciałbyś spędzić z nim resztę życia. Wszystko inne ma wypływać z tej miłości (bycie dobrymi współrodzicami, dobrymi partnerami społecznymi, dobrymi partnerami finansowymi i oczywiście dobrymi partnerami seksualnymi) – ale jest to wysoka poprzeczka, którą w rzeczywistości bardzo niewiele par jest w stanie pokonać” – wyjaśnia Gadoua.

„Małżeństwo w związku komplementarnym obniża temperaturę romantycznego, jedynego w swoim rodzaju, bratniego aspektu związku i kładzie nacisk na bardziej ugruntowaną miłość lub nawet po prostu na silną sympatię. Często te dwie osoby postrzegają swój związek jako bardziej egalitarny, a nie zgodny z normami płci, a każda osoba prawdopodobnie powie, że może stanąć na własnych nogach w tym świecie (jedna nie zależy emocjonalnie lub finansowo od drugiej).”

Zalety małżeństwa w związku towarzyszącym

Zazwyczaj w małżeństwach partnerskich komunikacja i wsparcie między małżonkami są ważniejsze niż pieniądze i przedmioty materialne. Pary pozbywają się wszelkich finansowych i ekonomicznych roszczeń wobec siebie nawzajem. 

„To stabilniejszy i trwalszy związek” – mówi Gadoua. „Miłość jest kruchym uczuciem, więc kiedy umiera w tradycyjnym małżeństwie, zwykle oznacza to koniec związku, nawet jeśli wszystkie inne aspekty związku działają (takie jak współrodzicielstwo, finansowe, społeczne, rozszerzona rodzina, itp.”.)

To samo można powiedzieć o sytuacji, gdy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu, a małżonkowie zdają sobie sprawę, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Obie osoby w małżeństwie opartym na współżyciu potrzebują samoświadomości i pewności siebie, aby małżeństwo było udane. Te pozytywne cechy przyczyniają się do zaufania, przyjaźni, zaangażowania i wspólnych wartości w małżeństwie towarzyszącym.

Korzyści płynące z małżeństw towarzyszących zazwyczaj dotyczą wspólnych zainteresowań, w tym między innymi następujących kwestii:

Kontrola urodzeń
Kariera zawodowa
Dzieci
Rozwód za obopólną zgodą
Równość płci
Przyjaźń
Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym.
Wady małżeństwa w związku partnerskim

Podstawową wadą małżeństwa partnerskiego jest to, że wraz ze stabilnością, równością i wzajemnie korzystnymi cechami może pojawić się brak emocji, namiętności i intymności.

Model „jeden rozmiar dla wszystkich” nie pasuje.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*